SİLVER ELEKTRO STATİK TOZ BOYA KAPLAMA

ELEKTROSTATİK TOZ BOYA KAPLAMA HİZMETLERİ

Toz boya tamamen kuru bir kaplama sistemidir. Elektrikle yüklenen öğütülmüş reçine, pigment ve diğer hammadde taneciklerinden oluşur ve boyanacak objelerin üzerine püskürtülür.

Elektrostatik toz boya solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir. Toz boya, boya kabininde özel boya tabancaları vasıtasıyla atılır. Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri kabin içinde boyanacak malzemeye yapışır ve kaplama işlemi gerçekleşmiş olur.

TOZ BOYA KAPLAMA UYGULAMA

Temizlik ve ön işlem

Boyama işleminden mükemmel sonuç alabilmek için, boyanacak parçanın bir temizlik ve ön işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Parça temizliğinde kullanılmakta olan çeşitli yöntemler vardır. Asidik temizleyiciler inorganik kirlilikler için iyi sonuç verirken, alkali temizleyiciler organik kirliliklere daha uygundur. Diğer organik kirlilikler için yağ alıcı kimyasallar kullanılır. Bu temizlik işleminden sonra genelde fosfatlama işlemi gerekir. Ancak mimari uygulamalar için kullanılan alüminyum profiller için chromic asit çözeltisinden geçirilmesi daha iyi sonuçlar verir.

Boya Uygulaması

Toz boya uygulaması, elektrostatik tabanca vasıtasiyla gerçekleştirilir. Bu amaç için corona ve tribo olmak üzere iki tip tabanca mevcuttur. Corona tipi tabancada, toz tabancayı terk ederken tabanca ucunda bulunan yüksek voltajlı bir elektrod sayesinde elektrostatik olarak negatif yüklenir. Boyanacak parça topraklanmış olduğundan, elektrostatik olarak yüklenmiş olan boya kolayca parçaya yapışır. Ancak bazen çok girintili ve çıkıntılı parçalarda Faraday etkisi oluşup tozun çukur alanlara girişi sorunlu olabilir. Bu durumlarda tribo tipi tabancalar kullanılır. Bu tür tabancada boya yüksek voltaj uygulanmadan, sadece sürtünmeyle positif yükle yüklenmesi sağlanır.

Fırınlama

Toz boya uygulanan parça fırınlama konur. Bu aşamada parça, boyanın özelliklerinde verilen süre ve sıcaklığa maruz bırakılır. Boya bu sıcaklıkta önce eriyip düz bir zemin oluşturduktan sonra kürleşir. Bu sure sonunda parça fırından çıkartıldıktan sonra boyama işlemi tamamlanmış olur. Toz Boya ürünleri genelde 200 derecede 10 dakikada kürleşirler. Ancak burada zikredilen 10 dakikalık sure parça 200 dereceye geldikten sonra başlatılır

SİLVER ELEKTRO STATİK TOZ BOYA KAPLAMA

Kullanım Alanları

Toz boya, otomotivden inşaata beyaz eşyadan bisiklet sanayine kadar çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Ayrıca, her çeşit aluminyum saclar,çelik kapı ve asansör sistemleri ve her türlü metal malzemeler toz boyanın kullanıldığı yerlerdir. Görüldüğü gibi toz boyama, çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

TOZ BOYA KAPLAMA AVANTAJLARI

MÜKEMMEL KAPLAMA -

Toz boyanın polimerizasyonu pişme işlemi sırasında boyanın malzemeye tutunmasını sağlar. Sonuçta elde edilen kaplama aşınmaya, korozyona, kimyasal etkilere ve darbelere karşı mükemmel bir direnç gösterir. – Toz boya üreticilerinin sürekli araştırmaları sonucu renk, parlaklık, doku, dayanıklılık ve uygulama kolaylığı gibi önemli avantajlar kazanılmıştır.

BAKIM KOLAYLIĞI

Toz boyama sistemlerinin bakımı çok kolaydır: Renk değişikliği sırasında boya kabini ve tabancalar basınçlı hava ile temizlenir ve silinir.

ÇEVRE KORUNUMU

Çevre dostu bir proses olan toz boyada uçucu petrol kaynaklı (solventler) bulunmaz. Bu sadece çevreyi korumakla kalmayıp aynı zamanda işçi sağlığını da korur. Boyacının sadece bir toz maskesi takması yeterli gelecektir.

EKONOMİKLİĞİ

Fazla atılan boya yeniden kullanılır. – Genellikle ön boyama gerektirmez. – Toz boya üreticisinden alındığı gibi kullanılır. Kullanmak için ön karıştırma veya hazırlık gerektirmez. – Karışım havası kullanmayı gerektirmez; tüm ortam havası filtreden geçip ortama geri verilir.

KAZANDIRAN BİR YATIRIM

Tüm bu parametreler değerlendirildiğinde toz boyama geleneksel boyama sistemlerine göre daha avantajlıdır, elektrostatik toz boyama sistemleri ilk yatırım maliyetini çabuk bir şekilde karşılar. Toz boyama kazandıran bir yatırımdır.

15 yıllık tecrübe, teknoloji ve kalitemizle hizmetinizdeyiz.

2005 yılında Küçük Sanayi Sitesinde faaliyetlerine başlayan Silver Statik Toz Boya Kaplama firmamız küçük ve orta ölçekli fabrikalara teknolojideki son yenilikleri takip ederek, yüksek teknoloji ürünleriyle, kalite, müşteri memnuniyeti ilkeleri ile profesyonel hizmet vererek Statik Toz Boya Kaplama sektöründe saygın bir yer edinmiştir.

SİLVER ELEKTRO STATİK TOZ BOYA KAPLAMA HİZMETLERİ
KAZANDIRAN BİR YATIRIM

Otomasyona adapte olabilmesi - Daha az boya malzemesi kullanması -

Düşük bakım giderleri - Solvent kullanımından doğan giderlerin yok olması -

Karışım havası cihazı gerektirmemesi - Mükemmel kaplama kalitesi -

Yanlış ve bozuk uygulamalar fırına girmeden kolayca temizlenip tekrar boyanabilir.

image

Çevrenin Korunması

Elektrostatik toz boyama, çevresine zarar vermeyen bir metoddur; toz boyanın içinde, buharlaşabilen organik maddeler yoktur. Bunun anlamı, sadece çevrenin korunması değil, üretici için eşdeğerli solvent bazlı boyama sistemleri ile karşılaştırıldığında atık sorunu, baca ve kanal temizliği, depolama, işçi sağlığı konularında potansiyel bir tasarruf sağlar.

SİLVER ELEKTROSTATİK TOZ BOYA KAPLAMA HİZMETLERİ

İLETİŞİM FORMU

Mesai Saatleri dışında ürün ve hizmet taleplerinizi form göndererek iletebilirsiniz.

[contact-form-7 id=”8421″]

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

SİLVER ELEKTRO STATİK TOZ BOYA KAPLAMA HİZMETLERİ
SİLVER PELET BRÜLÖR | KATI YAKITLI BRÜLÖR SİSTEMLERİ

Adres:

Üçevler Mh.16 (220.) Sk. Küçük San.Sit. 17B Blok. No:7 Nilüfer / BURSA
Yol Tarifi Al!

Bizim İle İletişim Sayfamızı Kullanarak İrtibata Geçiniz veya Diğer Sitemiz Elektro Statik Toz Boya Sayfamıza Gidebilirsiniz.

Call Now Button